Czy laserowe usuwanie naczynek jest bolesne?

Czerwone pajączki, rumień czy widoczne delikatne żyłki to znajdujące się pod skórą drobne naczynka krwionośne, które nie wyglądają zbyt estetycznie. Dzięki rozwojowi medycyny estetycznej mamy możliwość pozbycia się problemu i pozamykania popękanych naczynek krwionośnych. Ratunkiem jest zabieg laserowy, który polega na naświetlaniu rozszerzonego naczynka promieniem lasera. Na czym zatem polega laserowe usuwanie naczynek, jakie są wskazania i czy jest to zabieg bolesny?

Laserowe usuwanie naczynek – czym jest i kiedy warto się zdecydować?


Laserowe usuwanie naczynek polega na tym, że podczas zabiegu promień lasera podgrzewa krew w naczynku, powodując tym samym jego obkurczenie i trwałe zamknięcie. Najczęściej pacjenci decydują się na ten zabieg ze względów estetycznych, ale warto również wiedzieć, że może on pomóc także przy wyleczeniu niektórych dolegliwości dermatologicznych.

Najczęściej zabieg laserowego zamykania naczynek wskazany do walki z:
  • rumieniem,
  • płytko osadzonymi i widocznymi naczynkami,
  • trądzikiem różowatym,
  • wiotkością skóry,
  • płytkimi i średnimi zmarszczkami,
  • naczyniakami starczymi, gwiaździstymi, płaskimi lub krwionośnymi.

Zabieg laserowego usuwania naczynek przeprowadza się najczęściej na twarzy, szyi, dekolcie oraz nogach. Na nogach wykonywany jest jedynie ze względów estetycznych. 

laserowe usuwanie naczynek

W niektórych przypadkach zabieg ten można wykonywać przez cały rok kalendarzowy, wskazana jest wówczas maksymalna ochrona przed promieniami słonecznymi. Najczęściej  jednak wykonuje się go w okresie jesienno-zimowym i nie wcześniej niż co najmniej dwa miesiące od ostatniego opalania.

Jak przebiega laserowe zamykanie naczynek i czy zabieg jest bolesny?


Przed wykonaniem zabiegu laserowego zamykania naczynek, lekarz ogląda przebarwienia i znamiona barwnikowe, określa ich kolor, wielkość i ilość zmian, po czym dane te wprowadza do systemu, który podpowiada parametry naświetlenia, czyli rodzaj filtra, wysokość energii, ilość i czas trwania impulsów, i odstęp czasowy między nimi. Pacjentom, którzy zakwalifikują się do zabiegu, przeprowadza się próbę laserową, celem optymalnego dobrania energii, by uzyskać jak najlepszy efekt.

Podczas zabiegu czerwony barwnik krwi, czyli hemoglobina pochłania energię świetlną z lasera, który ją „ścina”, niszcząc tym samym od wewnątrz ściany naczynia krwionośnego. Takie naczynie po pewnym czasie jest samoistnie usuwane z organizmu.

laserowe usuwanie naczynek

Rezultat laserowego usuwania naczynek uzyskujemy po wykonaniu od 1 do 3 zabiegów w przeciągu kilku miesięcy.

Laserowe usuwanie naczynek nie jest zabiegiem bolesnym. Może jednak przy większych zmianach wystąpić lekkie pieczenie. Po zabiegu skóra na ogół jest lekko zaczerwieniona i obrzęknięta. Wszelkie objawy ustępują po kilku dniach. Efekt ten znika zazwyczaj maksymalnie kilka dni po wizycie w salonie dermatologicznym.

Jeśli rozszerzone naczynka krwionośne są dla nas źródłem dyskomfortu psychiczne to warto zdecydować się na ten zabieg, ponieważ nie jest on inwazyjny, daje rewelacyjne efekty, a do tego nie wiąże się z bólem.

Popularne posty z tego bloga

Laserowe zabiegi na twarz